Psychoterapia par i małżeństw przeznaczona jest dla osób, które doświadczają nasilonych trudności w swoim związku. Motywacją do zgłoszenia się mogą być coraz częstsze konflikty, pogorszenie jakości wzajemnej komunikacji, utrata zaufania, brak bliskości i satysfakcji z bycia w związku, problemy w życiu intymnym czy niezgodność w kwestiach wychowawczych. Podczas psychoterapii pary opracowują wspólne trudności oraz sytuacje kryzysowe, które negatywnie wpłynęły na jakość ich związku. Wspólna psychoterapia pomaga spojrzeć na związek w sposób bardziej obiektywny, zrozumieć model więzi wytworzony wspólnie z partnerem, dzięki czemu możliwe staje się lepsze rozumienie wzajemnych interakcji i ich wpływu na kryzys w związku. To staje się punktem wyjścia do zmiany sposobu wzajemnej komunikacji oraz modyfikacji szkodliwych dla związku zachowań, nauki łagodzenia i rozwiązywania konfliktów, zwiększenia zrozumienia przyczyn powtarzających się problemów czy poprawy satysfakcji w życiu intymnym pary (trudności zdrowotne mają podłoże psychosomatyczne). Dzieje się to w oparciu o trwałą i stabilną więź między psychoterapeutą i pacjentem, dzięki której możliwe jest poznawanie siebie samego. Ważnym elementem procesu terapeutycznego jest stałość. Sesje odbywają się regularnie, o stałej porze, ich częstotliwość ustalana jest indywidualnie. Psychoterapia osób dorosłych opiera się na rozmowie, podczas której w bezpiecznej atmosferze omawiane są sytuacje z życia pacjenta, jego myśli i emocje.
W niektórych sytuacjach wskazane jest objęcie pomocą wszystkich zamieszkujących ze sobą członków rodziny i rozpoczęcie psychoterapii rodzinnej, która może pomóc zarówno rodzinie jako całości, jak również każdemu z jej członków w uporaniu się z doświadczanymi trudnościami takimi jak np. częste kłótnie, problemy wychowawcze, narastające konflikty czy wspólne doświadczenie dojmującej straty takiej jak ciężka choroba lub śmierć członka rodziny. Podczas sesji psychoterapii każdy członek rodziny ma możliwość wypowiedzenia się i przedstawienia swojej perspektywy, a praca psychoterapeutyczna dostosowana jest do aktualnych potrzeb i trudności danej rodziny. Celem psychoterapii rodzinnej jest poprawa jakości życia rodzinnego poprzez zidentyfikowanie i pracę nad dominującymi trudnościami, poprawę wzajemnej komunikacji członków rodziny, pracę nad pogłębieniem bliskości i przywiązania a także nad umiejętnością komunikowania, rozpoznawania i respektowania granic każdego z członków rodziny. Psychoterapia rodzinna prowadzona jest w sposób neutralny i bezstronny.
Zarówno psychoterapię par jak i rodzin poprzedzają konsultacje, które dają możliwość wstępnego przyjrzenia się przeżywanym trudnościom i opracowania najbardziej adekwatnej w danej sytuacji propozycji pomocy.